غذاهای سنتی گرجستان

. لوبیو (lobio)

لوبیو نقش مهمی در غذاهای گرجستان ایفا میکنه.این غذا تنوع زیادی داره و یکی از معروف ترینش، غذای سرد لوبیا نوگیزت، که در اون لوبیا له شده و با سیر، گردو، پیاز، و گشنیز مخلوط میشه که البته داغ هم سرو میشه و پر از ادویه هستش.

آجارولی ( adjaruli ) 

آجارولی از دسته خاچاپوری است و از انواع خاچاپوری می باشد. آجارولی از غذاهای لذیذ و پرطرفدار گرجستان که بیشتر طرفداران آن در استان آجاریا در منطقه باتومی است. آجارولی در اصل خمیری به شکل قایق است که در وسط قایق یک تخم مرغ قرار می گیرد و معمولا تخم مرغ وسط آن را با خمیرهای نان مخلوط کرده و میل می کنند.

چورچخلا (churchkhela)

یکی از محبوب ترین دسرهای گرجی، این آبنبات های سوسیس شکل هستن که خیلی از کشورهای همسایه گرجستان طرفدارشن. این دسر از گردو (گاهی بادام و یا آجیل) درست میشه و در آخر داخل آب انگور فرو برده میشه.

خاچاپوری ( khachapuri )

پرطرفدارترین غذا و میان وعده معروف گرجی خاچاپوری است. خاچاپوری بعنوان نماد فرهنگی گرجستان و از محبوب ترین غذاهای گرجی بشمار می رود که پنیر محلی را در وسط خمیر گذاشته و می پزند. موادی که برای درست کردن خاچاپوری نیاز است : آرد – تخم مرغ – پنیر محلی و روغن. در سطح شهر تفلیس و اغلب شهرهای گرجستان مغازه های کوچک و بزرگ انواع خاچاپوری را عرضه می کنند و قیمت کمی دارد و یکی از محبوب ترین غذاهای بهاره در گرجستان هست.

خینکالی ( khinkali )

پس از خاچاپوری ، معروفترین غذای گرجی خینکالی نام دارد. خینکالی در اصل خمیرهای بقچه ای مانندی است که در وسط آن گوشت وجود دارد و بسیار لذیذ و خوشمزه است و همچنین طرفداران زیادی در گرجستان دارد ولی خوردن آن کمی مشکل است و بدین صورت خورده می شود که ابتدا باید بوسیله دندان سوراخی در خمیر بقچه ای ایجاد کنید و کل آب موجود در آن را میل کنید سپس بقیه بقچه را نوش جان کنید و معمولا با دست و بدون قاشق یا چنگال خورده می شود.

ایمرولی ( imeruli )

یمرولی نیز از انواع خاچاپوری و بسیار لذیذ و پرطرفدار است. ایمرولی معمولا به صورت گرد درست می شود و مواد تشکیل دهنده آن عبارت است از : تخم مرغ – خمیر آرد – ماست – پنیر و کره و بسیار مقوی و انرژی زا است.

متسوادی ( mtsvadi )

متسوادی یا همان ششلیک از غذاهای پرمصرف و محبوب گرجی هاست و این را بدانید که گرجی ها در درست کردن ششلیک در دنیا حرف اول را می زنند بنابراین در صورت سفر به گرجستان خوردن غذاهای گرجی از جمله : متسوادی را فراموش نکنید. متسوادی در گرجی اینجوری تلفظ میشه که سه حرف اول ساکن است

چاناخی (chanakhi)

این غذا که کمی شبیه چاکاپولی هست با گوشت گوسفند پخته میشه یه جور خوراک بره که در قابلمه مسی طبخ میشه.یه لایه بادمجان و بعد تکه های گوشت گوسفند، با سیر و گوجه و پیاز.

شکمرولی (shkmeruli)

یه جور خوراک مرغ که در منطقه راچا در گرجستان پخته میشه اول مرغ سرخ میشه بعد برش داده میشه و سپس با سس سیر و شیر آغشته میشه.


دین مردم گرجستان ( مسیحیت )

بر اساس نتایج آمار سال 2002 ، بیشتر از70 درصد مردم گرجستان مسیحی و پیرو کلیسای ارتدکس گرجی می باشند. دین مسیحیت (شاخه ارتدکس و کریستین ارتدکس) دین رسمی کشور گرجستان می باشد.

مردم گرجستان جزو اولین مردمانی بودند که مسیحیت را پذیرفته اند. به دلایل تاریخی مردم گرجستان گرایش و علاقه خاصی به دین مسیحی پیدا کردند. به طوری که بعد از استقلال کشور گرجستان، خود را مسیحی و وابسته به جامعه مسیحیان جهان معرفی کردند. دلیل این ادعا شکل پرچم آنها می باشد (یک صلیب سرخ و چهار صلیب کوچک در اطراف آن)

مردم گرجستان در انجام امور دینی خود بسیار جدی و مذهبی هستند.

بیشترین جمعیت مسیحی این کشور، روس های مقیم کشور گرجستان هستند که از ادیان ارامنه آپوستولیک و ژرمن‌های پروتستان پیروی میکنند.

ایلیای دوم رییس کلیساهای گرجستان و رهبر مذهبی گرجستان می باشد. درصد محبوبیت ایلیای دوم بیش از 98 درصد (بیش از درصد محبوبیت رییس جمهور و نخست وزیر گرجستان) می باشد. به همین دلیل به ایلیای دوم رهبر مذهبی کشور گرجستان می گویند.

وی در حال حاضر با 85 سال سن فقط در امورات دین مسیحیت و قوانین مذهبی مربوط به کتاب انجیل مردم را راهنمایی می کند. و در مسائل سیاسی کشور گرجستان دخالتی ندارد.

بعد از ظهور حضرت مسیح در فلسطین، پیروان این حضرت به ارمنستان و گرجستان رهسپار شدند تا دین مسیحیت را تبلیغ نمایند. مسیحیت ارتدکس تنها شاخه ای از مسیحیت است که در آن فرامین حضرت عیسی مسیح،  کمتر تحریف شده است.

ارتدکس ها در رعایت قوانین مذهبی بیشتر از سایر شاخه های مسیحیت تلاش میکنند.

دین موجود در ارمنستان و روسیه و گرجستان ، تقریبا یکی است .ولی تفاوت هایی در شاخه ها و کلیساهای آن وجود دارد.

با توجه به این که این مردم در رعایت قوانین مذهبی خود بسیار جدی می باشند و تلاش زیادی در انجام امورات دینی خود دارند، لذا توصیه میکنیم چند نکته را در سفر و یا اقامت کشور گرجستان در نظر بگیرید:

خانم ها هنگام بازدید از کلیساها و مکان های مقدس این کشور باید با روسری و دامن باشند و حجاب داشته باشند.

عکس های قدیس ها در مکان های مذهبی را در صورتی که مسیحی نیستید لمس نکنید و یا نبوسید.

در مکان های مذهبی و مقدس عکس نگیرید. البته این کار مشکلی ایجاد نمی کند ولی نوعی توهین به این مقدسات محسوب می شود.

از خوردن و آشامیدن و حتی به همراه داشتن مواد خوراکی در این مکان های مقدس باید جدا خودداری کنید.

گرجی ها مذهبی می باشند و ازدواج یک شخص مسیحی گرجی با ادیان دیگر نهی شده است. گرجی ها هم روی این قضیه حساس هستند و ازدواج یک شخص با دین دیگر که به دین آنها نگرویده، بسیار مشکل می باشد.


تور 3 شب و 4 روزه تفلیس

SNG DBL درجه هتل
3,260,000 2,690,000 3* Elegance Hotel
3,490,000

2,710,000

3* Eurasia Hotel
3,810,000 2,890,000 4* Diadema Hotel
4,870,000 3,390,000 4* Dolabauri Hotel
8,320,000 4,890,000 5* Lota Hotel
12,560,000 6,580,000 5* The Biltmore Hotel


:همچنین شما میتوانید در صورت نیاز از تور های زیر نیز بازدید بفرمایید

تور مالزی

تفلیس (به گرجی: თბილისი، "تْبیلیسی") پایتخت و بزرگترین شهر گرجستان و شرق اروپاست.

این شهر در دو طرف رود کورش (به گرجی متکواری) قرار دارد. جمعیتی حدود ۱٫۵ میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند. تفلیس در قرن پنجم میلادی و توسط واختانگ یکم پادشاه گرجستان باستان یا همان ایبریا بنیان‌گذاری شده و به سبب چشمه‌های آب گرم آن، «تبریز» نام گرفت که سپس دگرگون گشت و به ریخت "تفلیس" درآمد


محبوب ترین مراکز خرید تفلیس

دوست دارید این تابستان در تور گرجستان کلی خوش بگذرانید و تفریح کنید ولی با این حال در زیر آفتاب داغ گرجستان هم قدم نزنید؟ خوشبختانه ما به شما میلیون ها متر مکعب پیاده روی در داخل بهترین مراکز خرید گرجستان را پیشنهاد می دهیم. اگر علاقه ای به خورشید تابستانی ندارید و عاشق انجام معاملات بزرگ هستید، باید بگوییم که کشور گرجستان بازار و مراکز خرید شگفت انگیزی دارد! در گرجستان میتوانید تا زمانی که از نفس نیافتاده اید خرید کنید!

تفلیس مال، بزرگ‌ترین و مجلل‌ترین مرکز خرید پایتخت گرجستان می‌باشد که در بخش غربی شهر تفلیس قرار دارد. این مرکز خرید بیش از 150 فروشگاه مختلف دارد که مجموعه‌ای از معروف‌ترین برندهای روز دنیا را در خود جای داده است. تفلیس مال علاوه بر فرروشگاه‌های متعددی که دارد، امکانات تفریحی و رفاهی ویژه‌ای نظیر، سینما،رستوران، کافه، شهربازی، هایپرمارکت و... نیز دارد. برخی از معروف‌ترین برندهای موجود در تفلیس مال عبارت اند از: Zara, Mango, Koton, LC Waikiki,  Puma, Nike, Aldo, Gap, Polaris و.... حتما در تور‌تفلیس خود بازدید از این مرکز خرید را جزئی از برنامه‌های خود قرار دهید.

مرکز خرید ایست پوینت مرکز خریدی نوساز و مدرن با معماری خلاقانه و روباز با فاصله کمی (در حد12 دقیقه رانندگی) از مرکز شهرتفلیس واقع است و یکی از بهترین مراکز خرید گرجستان به شمار می آید. مرکز خرید ایست پوینت با بیش از 150 فروشگاه لباس، کفش، زیورآلات، لوازم آرایشی، اسباب بازی،  هایپرمارکت و لوازم منزل، آلدو، باتا، برشکا، کارفور، دومینو، فکتوری، فلورمار، کوتون،  ال  سی وایکی کی، لیوایز،  منگو، ماسیمودوتی، اوکایدی، پرومود، سامسونت، ایوروشه، زارا و غیره...یکی از پر بازدیدترین مراکز خرید تفلیس گرجستان است. ایست پوینت مرکزخریدی تفریحی شامل سالن های بولینگ، بیلیارد و همچنین زمین بازی تفریحی کودکان  می باشد.

بازار درای بریج تفلیس گرجستان یک بازار عالی برای خریدن خرده‌ ریزهای قشنگ و دیدنی شامل نقاشیها، کالاهای دست ساز، صنایع دست ساز چوبی،کاسه های سفالی روسی قدیمی، مدالهای مربوط به دوران شوروی، جواهرات، نقره، ظروف شیشه ای، رومیزی، ست کارد و چنگال و همچنین مجموعه‌های جالب از آثار هنری، آکاردئون، سماور و لوازم برقی گرفته تا ظروف چینی، شیشه‌ای و فلزی قدیمی می باشد. بازار درای بریج گرجستان یکی از قدیمی ترین و معروف ترین مراکز خرید گرجستان است.

خرید در خیابان پکینی هم عالمی دارد! دو طرف خیابان همه نوع فروشگاهی موجود است از شعبات فروشگاه  برند های معروف دنیا گرفته تا فروشگاه های عادی تر و حتی ارزان سراهای پوشاک، کیف و کفش و بلیات و غیره... و همچنین با وجود رستوران ها و کافه ها برای استراحت و صرف میان وعده ای به هنگام خرید، خیابان پکینی به خیابان خرید سهل و آسان در تفلیس گرجستان معروف شده است


© 2020 منظومه گیتی.تمامی حقوق برای این شرکت محفوظ میباشد