تور گلابگیری کاشان، 20 اردیبهشت

[ Photo ]
تور گلابگیری کاشان+نیاسر
جمعه 20 اردیبهشت ماه

خدمات:اتوبوس توریستی + صبحانه بوفه+عصرانه+راهنما +بیمه
بازدید از : مراسم گلابگیری در باغ اختصاصی +باغ فین +خانه بروجردیها +آبشار نیاسر

قیمت: 90/000 تدفتر 02166943004
غایبی 09361324122
https://www.manzoomehgiti.ir


زمان گلاب گیری کاشان :

از اواسط اردیبهشت تا دو سه هفته بعد، مسافران زیادی برای تماشای مراسم گلابگیری راهی کاشان می‌شوند.

قمصر: قمصر در ۳۰ کیلومتری جنوب کاشان قرار گرفته و هرچند که نام گلاب بیشتر با قمصر گره خورده ولی در سایر شهرهای کاشان مثل نیاسر و روستاهایی همچون ون، سده و وداقان نیز گلابگیری انجام می‌شود.

نیاسر: نیاسر که به کهن باغشهر ایران معروف است، در ۳۰ کیلومتری غربی کاشان واقع شده و جدا از مراسم تماشایی گلابگیری،  آبشار نیاسر، بنای چهارطاقی روی تپه های غرب نیاسر و  آتشکده نیاسر از جمله جاهای دیدنی‌اش هستند. جایی که  مختص کاشان است  و نه هیج کجای دیگر دنیا.

قدمت مراسم گلاب گیری در کاشان

با توجه به مدارکی که در مورد گلاب گیری در کتب تاریخی وجود دارد، اولین افرادی که به فکر اختراع دستگاهی به منظور تقطیر مایعات و گرفتن اسانس مایعات افتادند ایرانیان بوده اند. شیمیایی که امروز وجود دارد وابسته به تقطیر است به همین جهت ایرانیان سهم بزرگی در راه پیشرفت این علم داشته اند و جابربن الحیان صوفی را به حق پدر شیمی در این زمینه می تواند لقب داد. در زمان های گذشته از تقطیر آبی که از گل برگهای گل محمدی به دست می آمد جهت مقوی دماغ و دهانه معده، و همچنین جها معالعه درد هایی که در معده و روده به وجود می آمد استفاده می کردند که البته هنوز هم از آن برای همین دلایل استفاده می شود.

مراسم سنتی ساز و دهل در گلاب گیری کاشان

این مراسم در زمان های گذشته بر اساس آداب و رسوم خاصی برگزار می شده و زمانی که گل های باغ را جمع آوری می کردند با الاغ و ساز و دهل به کارگاه گلاب گیری می بردند. البته در برخی نقاط کاشان هنوز هم بر طبق آئین‌های قبلی با شتر کل گل‌های نیاسر را جمع آوری می‌شود و طبق رسم ۱۴۰ سال گذشته، گلاب گرفته می‌شود.

© 2020 منظومه گیتی.تمامی حقوق برای این شرکت محفوظ میباشد